Mówi się, że w obecnych czasach życie człowieka jest znacznie łatwiejsze. Czy tak naprawdę jest? Niby pod ręką mamy tyle wynalazków technologicznych. Wyleczenie pewnych chorób jest bardziej możliwe. Tylko, że niektórzy zapominają o tym, iż jest coraz więcej osób walczących na co dzień z depresją. Do tego dochodzi ogromny stres i wiele innych zjawisk społecznych, które uświadamiają nam z czym musimy się czasem mierzyć. Wcale nie jest tak łatwo jak wszyscy sądzą. A do tego dochodzi przemoc na ogromną skalę.O tym właśnie pisze Renata Kim w swojej książce pt. “Dlaczego nikt nie widzi, że umieram. Historie ofiar przemocy psychicznej“.

Psychika ludzka

O ludzkiej psychice napisano już wiele książek. Tak naprawdę jest to temat rzeka, który nigdy nie pozostanie do końca rozwiązany, ponieważ co rusz wychodzą nowe teorie, nowe przypadki. Można powiedzieć jedno – psychika ludzka jest słaba. Nie u wszystkich, ale duża część osób jest na tyle nieodporna, że poddaje się ona wpływowi innych osób. Każdy z nas powinien mieć na tyle silną psychikę, aby móc być w pełni odpowiedzialnym za swoje życie. Tak niestety nie jest. Są takie osoby, które chcą oddziaływać na inne osoby i dosłownie mówiąc “objąć” je w swoje władanie. Mowa jest tutaj o ofiarach przemocy psychicznej.

Ofiary przemocy

Renata Kim odważyła napisać się “Dlaczego nikt nie widzi, że umieram. Historie ofiar przemocy psychicznej“, aby móc uświadomić wszystkim, że wobec takich ofiar nigdy nie można przejść obojętnie. Zawsze trzeba je wspierać, ponieważ tylko w ten sposób można im pomóc. Ta książka to prawdziwe relacje osób. Nie są to wymyślone historie. Relacje osób, które opowiadają krok po kroku, jak powoli ktoś przejmował nad nimi panowanie. Te osoby same nawet do końca nie zdawały sobie sprawy, że stały się uzależnione od swoich oprawców. Po jakimś czasie zaczęły im przyznawać rację, dzięki czemu ich przemoc pogłębiała się jeszcze bardziej. A przecież to nie tak powinno być. To nie powinno odbywać się w taki sposób! Czy w takim razie można jakoś przeciwdziałać tej przemocy psychicznej? Jak można się zbuntować? Tego można się dowiedzieć z książki. Autorka pokazuje, że nie tylko kobiety są ofiarami przemocy psychicznej. One również torturują swoje ofiary. Pod ich panowaniem znajdują się mężczyźni, którzy powoli zatracają się w takim toksycznym związku. Tą książkę powinna przeczytać każda osoba – niezależnie od tego, czy miała kiedyś do czynienia z przemocą psychiczną, czy też nie.